Autorytet w reklamie, kto nim może być?

Autorytet w reklamie, kto nim może być?

Autorytet w reklamie, kto nim może być
4.8
(6)

Autorytet jest dość często wykorzystywany, aby poprzeć pewną tezę. Pojawiać się może w przekazach reklamowych, jak również podczas publikowania wiadomości online. Żyjąc w XXI w. jesteśmy otoczeni wszelkiego rodzaju informacjami – zarówno tymi prawdziwymi jak i nierzetelnymi, niepotwierdzonymi fakenewsami.

Autorytet co oznacza to słowo?

Słowo autorytet pochodzi od łacińskiego „auctoritas” – powaga, znaczenie lub bycie sprawcą. W języku polskim ma dwa znaczenia. Może być pojmowane jako uznanie, którym cieszy się dana osoba w pewnej grupie. Również mianem autorytetu może być określana osoba, rzecz, instytucja. Podsumowując, autorytetem można być albo można go mieć. W każdym jednak przypadku, jest to byt o społecznym uznaniu oraz odpowiednim prestiżu.

 

Autorytet kto nim może być?

Skoro już wiemy, co to jest autorytet, to powiedzmy sobie, czy aby nim zostać potrzebujemy specjalnych umiejętności. Otóż nie, autorytetem może być każdy: sławna osoba, mądry człowiek a nawet przyjaciel czy przyjaciółka. Człowiek szuka autorytetów, bo chce się do nich upodobnić. Dla początkującego inwestora, który zaczyna przygodę z rynkiem finansowym i akcjami, autorytetem może być między innymi Warren Buffet, który posiada wieloletnie doświadczenie dziedzinie inwestycji.

Czy autorytet jest potrzebny?

Posiadanie autorytetu w pewien sposób kształtuje nasze zachwowania. Autorytet może mieć wpływ na postawy młodych osób, ale nie tylko na nie.  Odpowiadając na pytanie z akapitu, najłatwiej będzie się odnieść do autorytetu w reklamie. Przyjrzyjmy się typowej reklamie suplementów diety. Zazwyczaj ich skuteczność jest potwierdzana przez osoby w białych kitlach lekarskich. Dzieje się tak, ponieważ łatwiej jest zaufać osobie przypominającej lekarza, gdy omawiany jest produkt prozdrowotny. Gdyby tą samą reklamę prezentował chłopiec roznoszący gazety, nikt by prawdopodobnie nie potraktował tego produktu poważnie. Marketing bardzo często uwzględnia postać autorytetu, czy to eksperta czy znanej i poważanej osoby.

Autorytet i wywieranie wpływu

Poprzez działanie autorytetu można wywierać wpływ na społeczeństwo. Przeanalizujmy obecną sytuację w naszym kraju. Autorytetem w sprawie przekazywania informacji są wszelkiego rodzaju portale informacyjne. Obecnie niemalże każdy z nich opisuje sprawę koronawirusa, przyciągając do siebie więcej czytelników. Poprzez duże zainteresowanie tym tematem, mogą pojawić się nierzetelne informacje. Ponieważ kiedy mówi autorytet, nie zwracamy uwagi na to co mówi, ale kto mówi. Tłumacząc sobie, lekarz tak powiedział, on musi mieć rację, on się zna. Oczywiście, nie kwestionuję tutaj umiejętności lekarzy lub też stanu ich wiedzy, ale pamiętajmy, że każdy jest człowiekiem. A przypadłością człowieka jest to, że czasami się myli i popełnia błędy. Nie słuchajmy ślepo fałszywych autorytetów, nie ważne kim są, zastanówmy się czy to co mówią ma sens, bo nic ani nikt nie powinien nas zwalniać z samodzielnego myślenia.

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami, zapraszamy na nasz fanpage.

Źródła:

Szukasz źródeł na których się opierałem pisząc artykuł? Przecież jestem jednym z autorów bloga o tematyce markeringowo-biznesowo-finansowej i napisałem artykuł na ten temat, ale mimo wszystko nie wierzysz w to, co jest napisane? Bardzo mądrze 😉

https://opinieouczelniach.pl/artykul/nie-ulegaj-falszywym-autorytetom
https://dokariery.pl/-/dzisiejsza-mlodziez-kto-jest-jej-autorytetem-66094
https://dokariery.pl/-/kto-jest-dla-ciebie-autorytetem-

4.8/5 - (17 votes)

Jak oceniasz nasz wpis?

Kliknij na gwiazdkę!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosujących: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Grzegorz

    You must be logged in to post a comment