4.8
(22)

Które konto oszczędnościowe wybrać w 2022 ? – Ranking
Kont Oszczędnościowych

Co to jest konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe jest rodzajem rachunku bankowego. Przeznaczone jest dla osób fizycznych, które planują zwiększyć swoje oszczędności. Konta oszczędnościowe odznaczają się tym, że jest wyżej oprocentowanie niż inne rachunki rozliczeniowo-oszczędnościowe. ROR-y z reguły nie są oprocentowanie. Dla posiadacza konta jest to dobra wiadomość, bo oznacza to wyższe odsetki od ich oszczędności. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego w twoim razie prowadzić konto osobiste skoro istnieje możliwość prowadzenia rachunku w korzystniejszej formie? Otóż banki zabezpieczają się przed tego typu działaniem. Ograniczone mogą być darmowe wypłaty z rachunku, do na przykład jednej w miesiącu. Kolejne mogą być oprocentowane, co skutecznie uszczupliło by ilość oszczędności na naszym koncie.

 

Jak działa konto oszczędnościowe

Działanie konta oszczędnościowego jest bardzo zbliżone do działania standardowego konta osobistego. Oba rachunki są typami a’Vista. Oznacza to nieograniczoną możliwość wypłat i wpłat środków na konto. Różnica między tymi kontami to przede wszystkim oprocentowanie. Rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy jest nieoprocentowany. Od posiadanych na nim środków pieniężnych nie dostaniemy dodatkowej sumy pieniężnej. Konto oszczędnościowe daje nam natomiast możliwość zwiększenia kwoty posiadanej na rachunku. Z definicji można wywnioskować, że na obu opisywanych typach kont bankowych istnieje możliwość wypłaty środków w dowolnym momencie. Natomiast banki regulują wypłaty z rachunku oszczędnościowego w taki sposób, aby posiadacz konta nie wykonywał ich zbyt często.

 

Jak założyć konto oszczędnościowe

Które konto oszczędnościowe wybrać

Które konto oszczędnościowe wybrać?

Założenie konta osobistego nie jest procesem trudnym ani bardzo złożonym. Zbytnio nie różni się też od zakładania konta osobistego. Jedyne co trzeba zrobić, to odwiedzić oddział wybranego banku w którym chcemy założyć konto. Jeśli już mamy konto osobiste w wybranej instytucji, to bardzo prawdopodobne że cały proces zakładania rachunku oszczędnościowego będziemy mogli zrealizować za pośrednictwem platformy internetowej bądź aplikacji mobilnej. Dużym plusem dla klientów jest to, że rachunek oszczędnościowy można założyć prawie w każdym banku.

 

Które konto oszczędnościowe wybrać

Jeśli zastanawiasz się, które konto oszczędnościowe wybrać, koniecznie przeanalizuj powyższy ranking, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Dzięki temu zestawieniu, wybór najkorzystniejszego rachunku oszczędnościowego, będzie procesem łatwiejszym. Oto kilka informacji, na co najlepiej zwrócić uwagę, zanim podejmiemy decyzję:

  • Wysokość oprocentowania – oczywiście im wyższe, tym korzystniej dla klienta, w tym przypadku dla nas. Pamiętaj tylko, że podane oprocentowanie jest nominalne. Od wygrawerowanej sumy należy jeszcze potrącić podatek od zysków kapitałowych. Zwróć uwagę również na to, czy oprocentowanie zmienia się wraz z ilością zgromadzonych środków.
  • Okres w którym obowiązuje oprocentowanie – kwestia szczególnie istotna przy promocjach oraz specjalnych ofertach. Może się zdarzyć, że korzystne oferta jest ograniczona czasowo. Po upływie czasu jej trwania warunki mogą być inne.
  • Próg wyższego oprocentowania – niekiedy konto oszczędnościowe posiada kilka różnych poziomów procentowych, odpowiednio dla danej kwoty pieniężnej. Na przykład do 30 tys będzie to 3% natomiast jeśli przekroczymy sumę 30 tys już tylko 1,5%.
  • Kapitalizacja odsetek – im częściej nasze odsetki będą kapitalizowane, tym lepiej. Jeśli oszczędzona kwota zostanie dopisana do naszego rachunku z tygodnia na tydzień, albo z dnia na dzień. Pozwoli to na szybszy wzrost oszczędności na koncie. Niż w przypadku kapitalizacji miesięcznej czy kwartalnej.
  • Ilość darmowych wypłat środków z rachunku oraz koszty kolejnych – standardem jest jedna nieoprocentowana wypłata z konta w miesiącu.
  • Konieczność posiadania konta osobistego – w większości przypadków, aby posiadać konto oszczędnościowe trzeba mieć również rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy w tym samym banku. Co za tym idzie, można ponosić dodatkowe opłaty, za prowadzenie konta osobistego.

 

Jakie konto oszczędnościowe najkorzystniejsze

Na tym etapie, jedyne co mogę Tobie, droga czytelniczko, drogi czytelniku doradzić, to przeanalizuj ranking kont oszczędnościowych, uwzględnij wszystkie czynniki opisane wyżej, które wpływają na atrakcyjność danego rachunku. Jeśli wciąż masz wątpliwości co do wyboru konta, bądź słuszności tego wyboru, może warto zastanowić się nad lokatą

 

Konto oszczędnościowe czy lokata

Odpowiedź na to pytanie w głównej mierze zależy od Twojego podejścia do oszczędzania. Jeśli masz możliwość powierzyć bankowi większą kwotę na określony okres czasu i jesteś gotów zamrozić swoje środki to lokata jest dla Ciebie. Natomiast jeśli cenisz sobie możliwość wypłaty swoich oszczędności w dowolnym momencie i wolisz wpłacać regularnie mniejsze kwoty, wybierz konto oszczędnościowe.

 

Konto oszczędnościowe, czy warto

Będąc w stu procentach szczerym uważam, że posiadanie konta oszczędnościowego w celu pomnożenia majątku, może okazać się nie efektywnym sposobem. Jeśli szukasz sposobu, aby pomnożyć swój kapitał i nie boisz się zaryzykować, zapraszam Cię do zapoznania się z artykułami o akcjach i inwestowaniu na giełdzie. Natomiast jeśli szukasz sposobu na zamrożenie majątku na pewien bliżej nieokreślony czas i nie chcesz się martwić utratą dużej części oszczędności, w takim wypadku przeanalizuj jeszcze raz ranking lokat i kont oszczędnościowych a następnie wybierz najlepszą opcję dla siebie. 


Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Nasza strona jest zabezpieczona protokołem https, co gwarantuje Ci bezpieczeństwo przy przenoszeniu się na stronę banku.


Zobacz także ranking:

Jak oceniasz nasz wpis?

Kliknij na gwiazdkę!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosujących: 22

Dotychczas brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.