5
(7)

Lokaty z dużym oprocentowaniem –
Ranking Najlepszych Lokat w 2022 roku

 

Lokata pozwali ci, pomnażać twoje oszczędności w bezpieczny i mało ryzykowny sposób. Zazwyczaj lokaty są największym elementem w portfelu oszczędnościowym zwykłych Polaków.

 

Co to jest lokata?
Lokaty z dużym oprocentowaniem – Ranking Najlepszych Lokat w 2020 roku
Lokaty z dużym oprocentowaniem – Ranking Najlepszych Lokat w 2020 roku

Lokata to inaczej rachunek depozytowy, zakładany w banku, z myślą złożenia w nim depozytu. Istnieją dwa typy rachunków:

  • lokat bieżących (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy) – brak określonego terminu, na jaki klient zdeponował środki. Klient może w każdej chwili wypłacić środki bez utraty oprocentowania. Rachunki te są bardzo popularne, niestety oprocentowanie depozytu jest bardzo niskie i sprawia to, że oszczędzanie na nich jest mało atrakcyjne.
  • depozytów terminowych (lokat terminowych) – wpłacający na konto (deponent) zobowiązał się do przetrzymania pieniędzy na swoim rachunku bankowym przez ustalony termin. Oferta banku określa okres i oprocentowanie lokaty. Ten typ lokaty z załażenie jest dużo wyżej oprocentowany, niż rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. 

Najczęściej występujące lokaty terminowe występują w okresach miesięcznych, trzymiesięcznych półrocznych, rocznych. Zdarzają się również lokaty tygodniowe oraz dobowe. Oferty lokat posiadają zazwyczaj limit dolny i górny (np. min 1 000 zł, a max 100 000 zł).

Istotnym elementem przy wyborze ofert jest forma kapitalizacji odsetek. Podstawowe typy kapitalizacji odsetek to:

  • miesięczna oraz kwartalna – naliczane odsetki są co miesiąc lub co trzy miesiące włączne do kapitału (nasze kapitał z odsetek zaczyna zarabiać).
  • roczna – odsetki zostają automatycznie doliczone do kapitału po roku
  • po terminie – odsetki są doliczane po upływie okresu określonego przez umowę (np. lokata na 3 miesiące – odsetki otrzymujemy po 3 miesiącach). Aktualnie ten rodzaj kapitalizacji jest najpopularniejszy w Polsce.
Rodzaje oprocentowania lokat:
  1. Zmienne – najpopularniejsze, bank w umowie zastrzega sobie prawo do zmiany oprocentowania w trakcie jej trwania.
  2. Stałe – bank zobowiązuje się, że wysokość oprocentowania nie ulegnie zmianie.
  3. Dynamiczne – oprocentowanie wzrasta wraz z wydłużającym się okresem (w następnych okresach otrzymujemy coraz wyższe oprocentowanie).

Pamiętajmy również o tym, aby nasze środki na kontach w jednym banku, nie przekraczały 100 000 euro, gdyż w momencie problemów z bankiem (np. bankructwem), nasz kapitał przekraczający wymienioną kwotę, będzie bardzo trudno odzyskać (w rzeczywistości jest to bardzo mało prawdopodobne).

Zapraszamy również na nasz fanpage oraz inne rankingi bankowe!

 


Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Nasza strona jest zabezpieczona protokołem https, co gwarantuje Ci bezpieczeństwo przy przenoszeniu się na stronę banku.


Zobacz także ranking:

Jak oceniasz nasz wpis?

Kliknij na gwiazdkę!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosujących: 7

Dotychczas brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.