Co to jest bessa na giełdzie? Kiedy nadchodzi?

Co to jest bessa na giełdzie? Kiedy nadchodzi?

Bessa co to jest? Kiedy nadchodzi?
4.8
(9)

Bessa jest to pojęcie, które często słyszymy w momencie, kiedy rynki zalewane są mocnymi spadkami. Określenie to dotyczy rynków finansowych w których skład wchodzą akcje, obligacje, kontrakty terminowe, opcje itp. Symbolem bessy jest niedźwiedź, który symbolizuje przewyższającą liczbę sprzedających (podaż) nad kupującymi (popyt) na rynku akcji.

Co to jest bessa na giełdzie?

Oznacza ona, że przez dłuższy okres notowania akcji spadają. Powoduję ona straty w portfelach inwestorów. W tym czasie na rynkach finansowych panują trendy spadkowe, które nie zachęcają do inwestycji większości osób. Ogólnie ludzie mają tendencje do inwestowania w aktywa, które rosną w danym momencie. Niestety nie jest to zazwyczaj dobry pomysł, gdyż po dłuższych wzrostach, aktywa stają się przewartościowane, co może skutkować gwałtownym spadkiem cen w przyszłości.

Kiedy nadchodzi bessa?

Okresy spadków zaczynają się zazwyczaj po hossie, która jest bardzo zyskownym okresem dla inwestujących na rynku akcyjnym. Jak dobrze wiemy, nikt nie lubi tracić pieniędzy, więc nic w tym dziwnego, że w czasie bessy większość osób (tzw. ulica) pozbywa się akcji, ze względu na złe nastroje na rynku. Taka sytuacja może spowodować nawet krach, gdyż osoby, które chcą jak najszybciej pozbyć się akcji, sprzedają po cenach, które stają się coraz niższe w gwałtowny sposób.

Czy warto inwestować w bessie?

Odpowiedź brzmi to zależy.

Argumenty za Tak

Jeśli jesteś przygotowany na dłuższy okres przetrzymania swoich oszczędności w akcjach spółek, które są nisko wyceniane to moim zdaniem dobry pomysł. Pamiętaj jednak, że w czasie bessy jest również wiele wydmuszek, które tylko czekają, aby ogłosić upadłość. Twoim celem powinno być odpowiednie przeanalizowanie tanich spółek. Następnie zrób selekcje, która wyłoni najlepsze z nich. Do prawidłowej selekcji warto sporządzić własną analizę finansową oraz przeanalizować szanse na to, czy firma jest gotowa na to, aby czerpać korzyść w momencie, kiedy przyjdzie hossa na rynku finansowym. 

Argumenty za Nie

Jeśli posiadasz oszczędności jedynie na czarną godzinę, uważam, że nie jest dobrym pomysłem inwestowanie w czasie bessy. Musisz wziąć pod uwagę to, że nikt nie potrafi trafić idealnie w dołek oraz górkę notowań. Inwestując musisz być gotowy na duże wahnięcia cen oraz zmieniające się nastroje na rynku. Dla większości osób nie jest łatwe utrzymanie równowagi emocjonalnej. Jeśli jednak chcesz zacząć uczyć się rynku. Dobrym pomysłem byłoby inwestowanie drobnej kwoty raz w miesiącu, przeznaczonej na inwestycje na giełdzie. Musi wybrać kwotę, która nie będzie miała duże wpływu na twój budżet domowy.

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami, zapraszamy na nasz fanpage.

Jak oceniasz nasz wpis?

Kliknij na gwiazdkę!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosujących: 9

Dotychczas brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Damian

    You must be logged in to post a comment