Facebook vs rzeczywistość, czyli Facebook bez tajemnic

Facebook vs rzeczywistość, czyli Facebook bez tajemnic

Facebook vs Rzeczywistość
4.7
(3)

“Wszyscy są na Facebooku”, to właśnie ta idea sprawiła, że co 6 osoba na świecie jest jego użytkownikiem. Facebook vs rzeczywistość, z czym mamy do czynienia? Stworzony by łączyć ludzi o podobnych zainteresowaniach, w zatrważającym tempie wyrósł na 1 z 4 najbardziej wpływowych firm na świecie. Jej wartość wynosi około 600 mld USD. Statystycznie spędzamy około 35 minut przeglądając Facebooka, co w połączeniu z innymi aplikacjami typu Instagram wynosi około 1 godzinę w ciągu doby.  

 

Jak działa komunikator internetowy?

Jaką rolę odgrywa współcześnie? Komunikatora czy portalu informacyjnego? Abstrahując od mnogiej liczby reklam, ogłoszeń dotyczących sprzedaży, praktyk studenckich, pracy czy zakwaterowania. Ponadto zrzesza czytelników zainteresowanych tematyką polityki, gospodarki czy stosunków międzynarodowych. Niemniej jednak w świecie wolności wypowiedzi niezwykle łatwo o pojawienie się fake newsów. Sposób tworzenia kont świadczących usługi medialne, formułowania wiadomości nie są zestandaryzowane. W rezultacie pojawia się niekontrolowana liczba fałszywych postów, często wykorzystywanych przez użytkowników. Zgodnie z badaniami aż 44% Amerykanów wyszukuje potrzebne im informacje poprzez wspomniany portal.

 

Krytyka hejt czy mowa nienawiści?

Nieodłącznym elementem fake newsów jest istnienie fake kont, które w znacznej mierze są wykorzystywane do szerzenia hejtu w społeczności internetowej. Brak konieczności legitymowania się prawdziwym imieniem i nazwiskiem sprzyja poczuciu bezkarności. Nieistniejące wymogi zakładaniu profili, niejednokrotnie doprowadzają do sytuacji, w konsekwencji jeden użytkownik jest posiadaczem kilku kont internetowych na tym samym portalu. 

Podsumowując, obłuda oraz osoby ją kreujące doprowadzają do dezinformacji. Niemniej jednak, nasze zafascynowanie Facebookiem, doprowadziło do zmniejszenia atrakcyjności portali informacyjnych zamieszczających sprawdzone informacje. Nie tylko im zagraża informacyjna działalność Facebooka, stanowi ona także wyzwanie dla tradycyjnych nośników wiadomości.  Facebook vs rzeczywistość to rywalizacja nadal aktualna.

Zachęcamy do lektury naszych poprzednich artykułów! Bądź z nami na bieżąco.

 

https://www.facebook.com/

Zapraszamy również na fanpage Bullrunner

 

Jak oceniasz nasz wpis?

Kliknij na gwiazdkę!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosujących: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Jan

    You must be logged in to post a comment