Jak inwestować na giełdzie? Co to są akcje?

Jak inwestować na giełdzie? Co to są akcje?

Czym jest inwestowanie?
4.9
(8)

Akcje są to papiery wartościowe, które dają nam udziały w spółce akcyjnej. Są one przedmiotem obrotu giełdowego (rynek wtórny). Sprzedawane są również za pomocą zapisów na IPO (Pierwszą Ofertę Publiczną) na rynku pierwotnym za pomocą emitenta, którym jest wybrany przez spółkę dom maklerski. IPO jest to moment, w którym spółka chcę zagościć na giełdzie. Kupując akcje zyskujemy prawo do majątku spółki w proporcjonalny sposób do posiadanych udziałów. Otrzymujemy również prawo do uczestniczenia w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy oraz prawo do dywidendy.

Czym są akcje?

Akcje są składnikiem naszego majątku, który podlega dziedziczeniu. Pozwalają nam chronić oraz powiększać wartość naszego majątku. Niestety w niektórych przypadkach, również mogą spowodować znaczące się jego skurczenie. Dlatego tak istotna jest edukacja, która pozwoli nam zrozumieć zasady rynkowe. Wiedza da nam szanse zrozumieć wycenę spółek oraz ich wartość rzeczywistą. Również ważnym elementem jest poznanie emocji panujących w czasie hossy oraz bessy na rynku, co pozwolą nam zrozumieć historyczne źródła. Naszym celem jest unikanie wszelkiego rodzaju baniek (przewartościowanych akcji, które są aktualnie modne), a skupienie się na akcjach niedowartościowanych oraz tych, które w rok w rok przynoszą coraz większe zyski i nie posiadają kosmicznych wycen.

 

Czym jest inwestowanie na giełdzie?

Inwestowanie w akcje, powoduje, że stajemy się udziałowcem danej firmy. Celem inwestowania jest osiągnięcie jak największej stopy zwrotu, przy jak najmniejszym ryzyku. Z definicji, inwestycja jest zrzeczeniem się płynności zainwestowanych środków na rzecz przyszłych zysków. Inwestycja trwa wiele lat ze względu na to, że inwestujemy w wartość jaką reprezentuje dana firma oraz w nadzieje, że dana spółka dalej będzie się rozwijać lub będzie przynosić stałe zyski. Naszym celem jest osiągniecie zysk w przyszłości z przyczyn zwiększenia się wartości danego przedsiębiorstwa wewnątrz, które doprowadzi do zwiększenia wyceny rynkowej (giełdowej). Inwestorzy czerpią zyski z przyrostu wartość firmy oraz wypłacanej dywidendy, która może się stać stałym dochodem.

 

Podsumowanie

Jeśli posiadamy kapitał i chcemy go zwiększać lub chronić przed wzrastającą inflacją, akcje mogą być dobrym pomysłem na inwestycje. Pamiętajmy jednak, że zanim zabierzemy się za podbijanie rynku, potrzebna jest nam wiedza oraz zdrowy rozsądek przy podziale portfela inwestycyjnego. Nie pakuj wszystkiego w akcje, bo rynek jest nieprzewidywalny i może się wszystko zdarzyć, włącznie z bankructwem firmy w którą zainwestowałeś. Przeczytaj również nasz poprzedni wpis na temat rozpoczęcia inwestowania na giełdzie.

 

Zapraszam również na Fanpage BullRunner

Jak oceniasz nasz wpis?

Kliknij na gwiazdkę!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosujących: 8

Dotychczas brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Damian

    You must be logged in to post a comment