MLM co to jest, jak działa? MLM bez tajemnic

MLM co to jest, jak działa? MLM bez tajemnic

MLM co to jest, jak działa. MLM bez tajemnic.
4.5
(2)

Poniższy artykuł wyjaśnia, co oznacza MLM, czym on jest oraz jak działa. Gdzieś to określenie obiło Ci się o uszy, ale nie wiesz, czym to tak naprawdę jest? Dobrze trafiłeś, poniżej znajdziesz opisanie tego pojęcia. Jeśli jednak nigdy o tym nie słyszałeś, koniecznie dowiedz się jak to działa. Przedstawiamy Ci MLM bez tajemnic.

MLM co to znaczy?

Skrót MLM pochodzi od angielskiego wyrażenia Multi-Level Marketing. Oznacza on marketing wielopoziomowy, spotyka się też określenie sieciowy. Określenie to składa się z dwóch członów. Pierwszy odnosi się do procesu marketingowego. „Wielopoziomowy” nawiązuje natomiast do sposobu naliczania wynagrodzenia jak i struktury, jaką on posiada.

 

MLM co to jest?

Wyjaśniając, co to jest marketing sieciowy, należy przedstawić jego strukturę. Marketing wielopoziomowy posiada budowę zbliżoną do piramidy finansowej. Dlatego łatwo je ze sobą pomylić. Osoba zaangażowana w ten model jest jednocześnie sprzedawcą, rekruterem oraz mentorem. Może pobierać wynagrodzenie od sprzedaży własnej, ale również od wielkości sprzedaży swoich podopiecznych. Założeniem działania tego modelu jest skrócenie łańcucha dostaw. Pomijane są w nim hurtownie i detaliści, a producent dystrybuuje swoje produkty za pośrednictwem członków należących do sieci marketingowej.

 

Co oznacza MLM?

Czy MLM oznacza koniec tradycyjnej formy reklamy i dystrybucji? Generalne założenia marketingu sieciowego są następujące: zamiast przeznaczać pieniądze na reklamę czy promocję sprzedaży, środki lokowane są jako wynagrodzenia członków sieci. Czyli osób zaangażowanych w opisywany model sprzedażowy. Poprzez takie działania firma oszczędza na wszelkiego rodzaju promocji, a odbiorców swoich usług pozyskuje dzięki marketingowi sieciowemu. Dzięki takim zabiegom przedsiębiorstwo jest w stanie obniżyć cenę produktów, bo znoszone są koszty dystrybucji i reklamy, które znajdują swoje odzwierciedlenie w cenie jednostkowej. 

 

MLM jak działa?

Zasada działania marketingu wielopoziomowego to przede wszystkim budowanie struktur. Rolę reklamodawcy, dystrybutora i organizatora przejmuje jeden człowiek, odpowiedzialny za swój wynik. Schemat stworzony przez przedstawiciela danej marki zapewnia mu przychody. Zasadę działania MLM można przedstawić w punktach:

  • Nawiązanie współpracy z placówką oferującą działanie na zasadach marketingu wielopoziomowego
  • Zaproszenie do współpracy innych osób, które będą sprzedawały produkty i zapraszały nowe osoby
  • Działania Twoje i Twojego zespołu przynoszą Ci dochód. Struktura się powiększa, zyski się powiększają

Proces ten nie jest skomplikowany, natomiast jego skuteczność i legalność mogą budzić pewne wątpliwości. Czytając artykuły o tej tematyce często widać podział na zwolenników i przeciwników tego modelu.

MLM kto zarabia?

Zarobki oraz ich wielkość są zależne od zaangażowania sprzedawcy oraz od wielkości jego sieci powiązań. Ten Biznes XXI w., bo tak należy to zjawisko nazwać, aby był opłacalny musi posiadać znaczącą grupę osób zaangażowanych i współpracujących. Szczególnie, jeśli to my posiadamy taką rozwiniętą strukturę powiązań. Jednak najkorzystniej na marketingu sieciowym wychodzą firmy działające w tym systemie. Pozwala im to ograniczyć koszty reklamy, promocji sprzedaży oraz marketingu tradycyjnego.

 

Czy MLM jest legalny?

Analizując legalność marketingu sieciowego zauważamy, że w swojej budowie bardzo przypomina piramidę finansową. Istnieją pewne różnice pomiędzy tymi bytami, ale nie będziemy ich szczegółowo opisywać w tym artykule. Oczywiście sam model sprzedaży jest legalny, mimo podobieństw do nielegalnych piramid finansowych. Problem pojawia się najczęściej w realizacji tego modelu. Pracownicy MLM często działają w szarej strefie. Sprzedawca ma obowiązek wystawić dokument potwierdzający zakup, a w przypadku marketingu sieciowego to nie zawsze będzie mieć miejsce.

Przyjrzyjmy się art. 2 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej:

„Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”

Zarobkowa działalność handlowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły – chyba można tak zdefiniować MLM prawda? A przecież to tekst powyższej ustawy, dlaczego więc sprzedawcy korzystającego z tego modelu, nie powinni prowadzić jednoosobowej działalności gospodarczej? Potraficie znaleźć na to pytanie odpowiedź? Jeśli tak, koniecznie dajcie nam znać!

Jeśli masz pytania – Napisz do nas na nasz Facebookowy Fanpage!

 

 

Źródła:

http://www.pawellenar.pl/…
https://liczysiewynik.pl/…
http://krystynapolek.pl/…
https://bogatystudent.pl/…
https://geekwork.pl/…
https://www.newsweek.pl/…

 

4.9/5 - (19 votes)

Jak oceniasz nasz wpis?

Kliknij na gwiazdkę!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosujących: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Grzegorz

    You must be logged in to post a comment