Co to jest NFT? I czym się różni od zwykłego obrazka

Co to jest NFT? I czym się różni od zwykłego obrazka

NFT
4.9
(19)

 

Różnica między posiadaniem tokenu NFT, a plikiem JPGE, PNG czy GIF

Posiadanie NFT gwarantuje nam posiadanie jednego niepowtarzalnego dobra (aktywa) cyfrowego. Przykład: Obraz Leonardo Da Vinci „Mona Lisa”. Na świecie istnieje mnóstwo kopii tego obrazu, ale tylko jeden został namalowany przez Da Vinciego. Jest to obraz oryginalny, jedyny w swoim rodzaju (niepowtarzalny), co generuje jego wartość. Kopie tego obrazu są sprzedawana za grosze, w porównaniu do wartości oryginalnego działa sztuki.

Czym jest NFT?

Non-Fungible Token już sama nazwa wskazuje, że jest to niewymienialny żeton (token). Technologia idzie cały czas do przodu, żyjemy w coraz to bardziej cyfrowym świecie, co za tym idzie, aktywa tradycyjne powoli zostają zastępowane przez dobra cyfrowe. NFT to tylko i aż zweryfikowana cyfrowa wartość wprowadzona do sieci. Token to ciąg znaków przypisany do zdjęcia, animacji, grafiki, gifu czy piosenki itp. Każda transakcja zapisywana jest w łańcuchu bloków (blockchain) co zapewnia jej transparentność i bezpieczeństwo w sieci. Podsumowując chodzi o to, że masz coś, czego nikt inny na świecie nie posiada.

Rewolucja cyfrowego świata czy jeden wielki scam?

Zdania wśród ludzi są podzielone, jedni twierdzą, że NFT odmieni świat, inni uważają, że ludzie dają się nabierać na jedno wielkie oszustwo, które przyniesie korzyści materialne tylko nielicznym. Moim zdaniem technologia ta jest przełomowa pod wieloma względami i w kolejnych latach będzie coraz bardziej powszechna. Musimy sobie uświadomić, że świat tradycyjny z biegiem lat coraz bardziej miesza się ze cyfrowym światem, co powoduje coraz wiekszą akceptację dóbr wirtualnych. Rozwój NFT jest na bardzo wczesnym etapie, możemy to przyrównać spokojnie do Bitcoin w okolicach 2011 roku. Pamiętajmy jednak, że w każdej nowej technologi czyha wiele zagrożeń i oszustw, musimy na to szczególnie uważać przy zakupie wybranych aktywów cyfrowych. Edukacja jest najlepszym sposobem na uniknięcie tych niebezpieczeństw.

 

Jak oceniasz nasz wpis?

Kliknij na gwiazdkę!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosujących: 19

Dotychczas brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Damian

    Comments are closed.