Bitcoin co to jest i jak działa?

Bitcoin co to jest i jak działa?

bitcoin co to jest i jak działa Kryptowaluta co to Bitcoin jak zacząć Bitcoin opinie Co to jest Bitcoin
4.9
(11)

Popularność kryptowalut, takich jak bitcoin, wzrosła po kryzysie gospodarczym w 2009 roku. Co to jest bitcoin i jak działa? Bitcoin jak zacząć? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Bitcoin co to jest i jak działa

Co to jest bitcoin? Jak działa bitcoin? Jak zacząć z Bitcoinem? Bitcoin opinie? Jakie pytania zadać, aby dowiedzieć się jak najwięcej o tej kryptowalucie? Co to jest ta – kryptowaluta?

Mnóstwo pytań nasuwa się nam gdy chcemy poznać Bitcoina i zrozumieć jak działa. Pierwszym krokiem, aby odpowiedzieć na pytanie co to takiego jest bitcoin, jest wyjaśnienie sobie, co to kryptowaluta. Waluta kryptograficzna, to innymi słowy wirtualna moneta. Kryptowaluta jest systemem księgowym bazującym na kryptografii, mechanizmie zajmującym się zabezpieczeniem informacji przed niepowołanym dostępem. Ten rozproszony system waluty kryptograficznej przechowuje informacje o stanie posiadania w jednostkach, w naszym przypadku w bitcoinach.

Okej, jesteśmy w stanie wyobrazić sobie bitcoina jako wirtualną monetę, opartą na systemie kryptograficznym. Ale czy w jednym zdaniu możemy powiedzieć, co to jest bitcoin? Bitcoin jest kryptowalutą wprowadzoną na rynek
w 2009 roku przez osobę lub grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Bitcoin opiera się na innowacyjnym systemie płatności i miał być nowym rodzajem pieniądza. Mam nadzieję, że na razie nic skomplikowanego tutaj dla Was nie ma, ale wciąż pozostaje pytanie: jak działa bitcoin?

Jak działa Bitcoin?

Działanie bitcoina wydaje się procesem dość skomplikowanym. Natomiast, po zrozumieniu schematu, staje się on dość oczywisty i przejrzysty. Działanie bitcoina opiera się na Blockchainie. Ale zaraz, czym jest blockchain? Pokrótce powiem, że blockchain inaczej zwany łańcuchem bloków jest zdecentralizowaną i rozproszoną bazą danych lub rejestrem transakcji, czy zdarzeń. Napisaliśmy o tym oddzielny artykuł, jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, zachęcamy do przeczytania. Postać blockchaina to rosnąca lista rekordów zwanych blokami. Omówmy sobie trzy sposoby wykorzystania bitcoina. Bitcoin może być Inwestycją (kupujemy bitcoina za inną walutę), środkiem płatniczym (za bitcoina kupimy np. obiad) lub też możemy bitcoiny kopać.

Bitcoin jako Inwestycja

Ale momencik, czy aby to nie jest błąd? Bitcoin to inwestycja? Jak to rozumieć? Dwa słowa wyjaśnienia, Bitcoin posiada swój własny kurs wymiany. W 2009 roku 1 BTC (przyjęte oznaczenie bitcoina) praktycznie nie miał wartości, za 1 dolara można było otrzymać aż 1309 BTC. dopiero w 2011 roku 1 BTC miał wartość 1 USD. Na początku grudnia cena 1 BTC to ok 19 tys USD i ok 71 tys złoty. Natomiast pod koniec roku 2020 BTC pobił wynik z 2017 roku,
w którym to pękła bańka bitcoinowa. Ponadto warto tutaj wspomnieć, że ilość bitcoinów jest ograniczona i po osiągnięciu ustalonej liczby (21 mln), nie pojawi się więcej bitcoinów w obiegu, ma to za zadanie walkę z wpływem inflacji na wartość waluty.

Bitcoinem można płacić?


A i owszem, bitcoin jest wirtualnym pieniądzem i możemy go używać jak każdą inną walutę. Jest tylko jeden problem, nie wszędzie możemy zapłacić bitcoinem. W Polsce płatność bitcoinami oferują między innymi Pyszne.pl, Fasttech.co, KitesurfingSklep.pl, Naszywki.pl, czy regeneratory.pl.

Co to znaczy  kopać bitcoiny?

Kopanie bitcoinów z ang Mining jest to określenie na sposób tworzenia bitcoina. Kopaniem bitcoina zajmują się tak zwani górnicy. Otrzymują oni wynagrodzenie za swoją pracę w postaci coinów. Kopalnie kryptowalut między innymi wprowadzają nowe bitcoiny do obiegu. Zachodzi tutaj mechanizm, zwany PoW (Proof of Work) termin ten jest ściśle związany z bitcoinem a oznacza tyle, co dowód wykonanej pracy.

No dobra, ale w takim razie skoro ilości bitcoina jest ograniczona to jak on będzie działał, gdy wszystkie bitcoiny zostaną już wykopane? Na to również jest rozwiązanie, otóż kopacze otrzymują prowizję za zatwierdzone transakcje, czyli oznacza to, że gdy już wszystkie bitcoiny zostaną wykopane kopalnie bitcoina wciąż będą potrzebne i wciąż będą działać. Zmieni się jedynie to, że nie będzie występować podwójne nagradzanie górników, gdyż nie będzie mogło powstać więcej bitcoinów. Ich praca przypominać będzie bardziej branżę pośredników niż górników.

Dlaczego bitcoin ma wartość

Wartość bitcoina jest uwarunkowana przez jego cechy. To ile wart jest bitcoin może być sankcjonowane przez prawo popytu i podaży, przez preferencje nabywców. To jaką wartość ma produkt określają osoby skłonne go kupić. Cechy bitcoina wpływające na to, że ludzie chcą go kupować to przede wszystkim zdecentralizowanie i niezależność od państwowych instytucji finansowych. Żaden rząd, bank czy inna instytucja nie ma nad nim władzy. Nie mogą kreować tej waluty, jak to się dzieje z pieniądzem krajowym.

Oprócz tego, wartość bitcoina jest uwarunkowana tym, że jest ona łatwo dostępny i wymienialny, możemy również powiedzieć, że jest globalny i powszechny, gdyż każda osoba z dostępem do komputera i internetu jest w stanie go posiąść. Nie ma problemu z transferowaniem go i płatnościami, które teraz wciąż są w stadium ekspansji. Na to jaką wartość osiąga bitcoin wpływ ma również to, że jest bezpieczny. Skąd wynika to bezpieczeństwo? Każda transakcja zapisana jest w łańcuchu bloków, czyli w momencie gdy ktoś spróbowałby sfałszować tę  walutę, musiałby połączyć matematykę z kryptografią i posiadać moc obliczeniową większą od kopalni Bitcoina.

Czemu bitcoin jest taki drogi?


Na początku roku 2021 roku Bitcoin przebił wartość 38 tys. dolarów. Ustanowił tym nowy rekord wartości od początku istnienia. Czemu bitcoin jest taki drogi? Tak jak poruszaliśmy ten temat w artykule wyżej, za to jaką wartość ma przedmiot, odpowiada powszechność zastosowania tej rzeczy. W dużym uproszczeniu takie zasady dotyczą również Bitcoina. Równie dobrze moglibyśmy zapytać, czemu bitcoin rośnie, albo czemu bitcoin spada? Działają tu podstawowe prawa ekonomii, popyt i podaż. Wartość bitcoina nadają mu ludzie, którzy wierzą w jego wartość i są gotowi zapłacić za niego określoną kwotę. Gdy rynek się napełni i ludzie nie będą chcieli już kupować bitcoina, cena bitcoina zacznie spadać i tak do momentu jego ponownego odbicia. Wtedy  ludzie zauważą, że Bitcoin jest tani
i warto go kupić. 

Bitcoin kto wymyślił

Bitcoin został wymyślony przez osobę, czy też grupę osób pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Prawdziwa tożsamość twórcy Bitcoina wciąż jest tajemnicą. Pojawiły się pewne spekulacje i domysły, ale wciąż nie jest to pewna informacja. Więc kto kontroluje bitcoin? To pytanie jest trochę podchwytliwe, bo jednocześnie Bitcoin nie jest kontrolowany przez jedną osobę czy grupę. W zasadzie kontroluje go każdy użytkownik, gdyż jak wcześniej wyjaśnialiśmy, zasada działania bitcoina opiera się na systemie bloków, który jest nie do podrobienia. Kto zarobił na bitcoinie? Tutaj warto przypomnieć dlaczego bitcoin ma wartość. Wartość bitcoina jest ustalana przez jego posiadaczy i inwestorów, jak również przez inne czynniki makroekonomiczne. Okej, to jest jasne, ale kto na tym zarabia? 

Zarabianie na bitcoinie zmieniło się nieznacznie na przestrzeni lat i ilości wydobytych Bitcoinów. Na początku główną rolę odgrywało kopanie tej kryptowaluty, gdyż jej wartość nominalna była niewielka a ilość ograniczona, a co najważniejsze kopanie dostarczało więcej coinów. Liczba kopanych coinów co pewien okres się zmniejsza wymuszając użycie większej mocy obliczeniowej potrzebnej do wykonania działania. 

Kto ma najwięcej bitcoinów? Nie powinno być zaskoczeniem, że najwięcej bitcoinów, bo aż 1 mln posiada sam twórca kryptowaluty Satoshi Nakamoto. Szacuje się, że ok 20% dotychczas wydobytych coinów należy właśnie do Satoshi’ego Nakamoto. Zdecydowana większość z tych dwudziestu procent nie została wykorzystana ani spieniężona. Uważa się te bitcoiny za nieaktywne lub stracone. Znana nam jest natomiast druga najbogatsza osoba w świecie Bitcoina. Jest to Roger Ver, jeden z pierwszych kryptowalutowych miliarderów. Jego majątek to ok 100 tys bitcoinów.

Bitcoin – kto za tym stoi

Kto stoi za bitcoinem? Twórcą jest Satoshi Nakamoto, również on posiada znaczną ich liczbę. Więc w aspekcie stworzenia, to właśnie on za tym stoi. Jeśli mówimy o wartości, to za wartością bitcoina stoją w zasadzie jego posiadacze. Jeśli chodzi o stronę prawną? No właśnie, a co ze stroną prawną?

Czy Bitcoin jest legalny? Otóż, to zależy. W wielu krajach Bitcoin jest legalny i można go nabyć bez żadnych konsekwencji prawnych. Wymienianie tych państw mogłoby zająć trochę miejsca, więc pozwolę sobie odpowiedzieć na odwrotne pytanie.

Gdzie bitcoin jest nielegalny? Kryptowaluta utworzona przez Nakamoto została uznana za nielegalną w Chińskiej Republice Ludowej, gdzie demokracja i wolna waluta nie są pożądaną wartością wśród rządzących. Bitcoin jest również nielegalny w krajach takich jak Wenezuela, Iran i Wietnam.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu artykułu wiesz już, co to jest kryptowaluta. Wiesz również jak zacząć z bitcoinem
i czym w ogóle jest bitcoin. A przede wszystkim potrafisz wyrazić swoją opinie o Bitcoinie.

Jak oceniasz nasz wpis?

Kliknij na gwiazdkę!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosujących: 11

Dotychczas brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Grzegorz

Jestem współzałożycielem bloga Bullrunner i od 2019 roku tworzę treści na naszej stronie internetowej. Nasz blog koncentruje się głównie na tematach związanych z finansami i biznesem. Dzięki pasji do edukacji finansowej oraz doświadczeniu w dziedzinie prowadzenia działalności gospodarczej staramy się dostarczać czytelnikom wartościowe informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą w osiągnięciu sukcesu finansowego oraz biznesowego. Naszym celem jest inspirowanie i motywowanie naszej społeczności do podejmowania mądrych decyzji finansowych oraz rozwijania umiejętności biznesowych.

    Comments are closed.