Czym jest blockchain? Jak działa i do czego służy system blockchain?

Czym jest blockchain? Jak działa i do czego służy system blockchain?

blockchain
4.9
(13)

Blockchain to zdecentralizowany system, inaczej zwany łańcuchem bloków. Uważany jest za pewnego rodzaju cyfrową księgę transakcji. System ten może obsługiwać różne rodzaje transakcji. Możemy do nich zaliczyć transakcje: walutowe (np. kryptowalut), handlowe, stanu własności, kupna lub sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej, udziałów lub akcji. Zapisy w sieci są nieodwracalne, co blokuje możliwość fałszerstwa transakcji. 

Bloki w systemie blockchain? 

Wszystkie bloki są rozproszone po całej sieci i archiwizowane przez wszystkich uczestników tego systemu. Blok składa się z danych, własnego hasha oraz hasha z poprzedniego bloku. Hash jest unikalnym identyfikatorem danych zawartych w bloku. Każdy blok sieci blockchain zawiera znacznik czasowy, co daje odporność na manipulacje przy łańcuchu bloków. Ważnym aspektem jest również to, że każda osoba ma wgląd do wszystkich transakcji w systemie od początku jego istnienia. Szczegóły transakcji widzą jednak tylko podmioty, pomiędzy którymi zawarta została transakcja. 

Zabezpieczenie systemu

Blockchain wykorzystuje zaawansowaną kryptografię, która aktualnie nie jest zagrożona atakami, ze względu na zbyt małą moc obliczeniową komputerów. Szacuje się, że do złamania systemu potrzebna by była moc obliczeniowa równa połowie internetu. Zagrożeniem dla kryptografii może być wprowadzenie komputerów kwantowych. 

Co to jest peer-to-peer? 

Peer-to-peer to inaczej przekaz pożyczki lub pieniędzy, który nie wymaga pośredników transakcji. Innymi słowy transakcja zawierana jest bezpośrednio pomiędzy dwoma podmiotami. Rozwiązanie to pozwala zmniejszyć koszty oraz zwiększyć szybkość dokonania transakcji.  

Blockchain to nie to samo co Bitcoin 

Bitcoin to pierwsza na świecie kryptowaluta oparta na systemie blockchain. Kryptowaluta ta, została wykorzystana jako pionier technologii blockchain. Wcześniej technologia ta występowała jedynie w opracowaniach naukowych.  

Podsumowanie 

System blockchain daje nadzieje na poprawę funkcjonowania wielu branż takich jak finanse, prawo i wiele innych. Wszędzie tam, gdzie dochodzi transakcja/wymiana pomiędzy dwoma podmiotami. Blockchain stał się ciekawą technologią, którą rozwija coraz więcej firm działających w branży nowych technologii. Na świecie w tym też w Dolinie Krzemowej powstaje coraz to więcej strat-upów próbujących komercjalizować to rozwiązanie w różnego typu branżach. Ten rodzaj technologii rozwijają takie firmy jak: Trust, Augur, Filecoin, Otonomos, Onename oraz wiele innych. 

Jak oceniasz nasz wpis?

Kliknij na gwiazdkę!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosujących: 13

Dotychczas brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Damian

    You must be logged in to post a comment