Sieć afiliacyjna – jak działają programy partnerskie

Sieć afiliacyjna – jak działają programy partnerskie

sieć afiliacyjna, programy partnerskie
4.6
(14)

Sieć afiliacyjna, czyli innymi słowy programy partnerskie bądź marketing afiliacyjny. Samo słowo afiliacja określa sposób zachowań, które opierają się na pozyskiwaniu nowych i podtrzymywaniu już posiadanych kontaktów z kontrahentami.

Co to jest sieć afiliacyjna

Pojęciem sieci afiliacyjnej określa się programy partnerskie. Sieci afiliacyjne inaczej możemy nazwać marketingiem afiliacyjnym. Jest to część szeroko pojętego marketingu internetowego. Celem afiliacji jest rozszerzenie kanałów dotarcia do klienta i uzyskania sprzedaży produktu bądź usługi. W skład sieci afiliacyjnych wchodzą cztery podmioty:

 • Właściciel sieci afiliacyjnej
 • Reklamodawca
 • Wydawca/ Partner
 • Klient

Współpraca pomiędzy reklamodawca a wydawcą obejmuję realizację zbliżonych celów. Odbywa się to jednak niezależnie i samodzielnie, reklamodawca nie kontroluje sposobów działania partnera (mogą występować wyjątki w zależności od programu partnerskiego).

Sieci afiliacyjne czy warto

Czy warto angażować się w sieci afiliacyjne? Afiliacja w marketingu internetowym to nawiązywanie dobrowolnej współpracy. Celem tej współpracy jest osiąganie obustronnych korzyści. Także co do zasady afiliacja jest systemem win-win, takim w którym wszystkie podmioty zaangażowane zyskują. Przy wyborze najlepszej sieci afiliacyjnej, należy kierować się między innymi 3 kryteriami:

 • wysokością prowizji
 • progiem wypłat
 • obsługą i wsparciem technicznym.

Jak zarabiać w sieci afiliacyjnej

Aby zarabiać na sieci afiliacyjnej nie musisz prowadzić firmy ani posiadać dobrze prosperującej strony internetowej. Oczywiście, prowadzenie takiego serwisu czy bloga może znacząco pomóc w zarabianiu w sieci afiliacyjnej. Chodzi o to, że teoretycznie, aby zarabiać na afiliacji potrzebujesz wyłączenie dostępu do Internetu. Dlaczego mówię teoretycznie? Jak wiemy, praktyka często różni się od teorii, a to jakie są zasady zarabiania w sieciach afiliacyjnych często określa reklamodawca bądź właściciel takiej sieci. Aby uczestniczyć w niektórych trzeba mieć firmę lub określoną ilość odwiedzających naszą stronę/bloga/Instagrama osób. Zarobki jakie możemy otrzymać w sieciach afiliacyjnych uwarunkowane są przez wiele czynników, często wpływ na ich wysokość ma sama sieć z która współpracujemy. Natomiast to, co łączy sieci afiliacyjne to modele rozliczeniowe efektywnościowe.

Sieć afiliacyjna w Polsce

Zastanawialiście się jaka jest najpopularniejsza sieć afiliacyjna w Polsce? Niełatwo jest wyróżnić jedną najlepszą. Ale najpopularniejsze sieci afiliacyjne to:

 • WebePartners
 • Conversiter
 • Awin
 • Ebrokerpartner.pl
 • Adtraction

Pamiętajmy też, że z zysków należy się rozliczać. Podatek od sieci afiliacyjnych to podatek dochodowy, który należy zapłacić w urzędzie skarbowym, po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku. Sprawdźcie również, czy do uczestnictwa w danym programie partnerskim czy sieci afiliacyjnej nie należy prowadzić działalności gospodarczej.

Jak działają programy partnerskie

Aby wyjaśnić działanie programów partnerskich zdefiniujmy sobie najpierw, strony zaangażowane. Program partnerski może być zawarty na przykład pomiędzy sklepem internetowym a właścicielem bloga. Sklep oferuje produkty i usługi, któremu zależy na pozyskaniu klientów. Jest on organizatorem programu partnerskiego. Po drugiej stronie znajduje się zaś właściciel bloga, czy strony internetowej. Nazwijmy go Partnerem. Partner w programie partnerskim, odpowiada za marketing sklepu, ale jedynie za część. Zadaniem partnera nie jest przygotowanie całej kampanii marketingowej, a jedynie niewielka cząstka jaką jest marketing afiliacyjny. Wygląda to w następujący sposób, Partner umieszcza na swoim blogu link, bądź baner który przekierowuje klienta do strony sklepu, gdzie po zakupie towaru bądź usługi przez klienta, Partner otrzymuje prowizje od sprzedaży. Niekiedy Właściciel i Partner mają inne zasady rozliczania, ale na ten temat poświęcimy inny artykuł.

Programy partnerskie jak zacząć i jak zarabiać na programach partnerskich. Sam proces jest bardzo nieskomplikowany. Aby zacząć uczestniczyć w programach partnerskich, wystarczy mieć stronę internetową, bloga, czy chociażby konto w mediach społecznościowych lub listę mailingową a niekiedy nawet wystarczy szerokie grono znajomych czy fora dyskusyjne.

Programy partnerskie jak to działa

Działanie programów partnerskich w dużej mierze zależy od partnerów, którzy zajmują się udostępnianiem linków. Czy programy partnerskie są bezpieczne? Programy partnerskie są formą umowy pomiędzy stronami, jeśli któraś z tych stron jest nieuczciwa, to nie należy zawierać z nią umów. Natomiast gdy nasz Partner bądź właściciel sklepu cieszą się pozytywna opinią, to w takim razie program partnerski jest bezpieczny. Opłacalność programów partnerskich jest również uwarunkowana zasadami współpracy jak i modelem rozliczeniowym. Także to, czy warto uczestniczyć w programach partnerskich, pozostawiam wam w ocenie, dlatego, że to od was będzie to zależało. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tych akapitów wiecie, na czym polega i czym się zajmuje program partnerski.

Jak oceniasz nasz wpis?

Kliknij na gwiazdkę!

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosujących: 14

Dotychczas brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Grzegorz

Jestem współzałożycielem bloga Bullrunner i od 2019 roku tworzę treści na naszej stronie internetowej. Nasz blog koncentruje się głównie na tematach związanych z finansami i biznesem. Dzięki pasji do edukacji finansowej oraz doświadczeniu w dziedzinie prowadzenia działalności gospodarczej staramy się dostarczać czytelnikom wartościowe informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą w osiągnięciu sukcesu finansowego oraz biznesowego. Naszym celem jest inspirowanie i motywowanie naszej społeczności do podejmowania mądrych decyzji finansowych oraz rozwijania umiejętności biznesowych.

  You must be logged in to post a comment