Opcje rzeczywiste i ich znaczenie w finansach
Opcje rzeczywiste czy realne? A może opcje finansowe, jakie są różnice? w tym artykule dowiesz się tego, czym są opcje rzeczywiste i czym różnią się od opcji finansowych.
Co to są opcje rzeczywiste (realne)?
Opcje rzeczywiste, inaczej zwane realnymi – tym sformułowaniem określa się rodzaj metody oceny projektu inwestycyjnego. Posiadacz opcji realnej dysponuje prawem do zmiany decyzji w procesie inwestycyjnym w przypadku, gdy pojawią się nowe istotne dane, które maja wpływ na tę inwestycję. Dlaczego więc ta metoda nazywa się „opcje”? Wynika to z podobieństwa do opcji finansowych.
Jaka jest różnica między opcją realną a opcją finansową?
Aby omówić różnicę między opcjami warto przypomnieć czym są opcje. Opcje rzeczywiste przed chwilą omówiliśmy, natomiast opcją finansowym poświęcony jest oddzielny artykuł: Czym są opcje giełdowe? Co oznacza opcja call (kupna) i put (sprzedaży)? Szczegółowe informacje znajdziecie tam, natomiast nie zostawię Cię drogi czytelniku bez krótkiego wyjaśnienia. Opcja finansowa, jest instrumentem, który podlega obrotowy na giełdzie. Posiadacz opcji rzeczywistej ma prawo do nabywania/ sprzedawania danego dobra po cenie, która jest z góry określona.
Różnicą pomiędzy opcjami realnymi a finansowymi jest to, że opcje realne są bardziej elastyczne niż opcje finansowe. Opcje rzeczywiste mogą być wykonywane w różnych momentach czasu. Innymi słowy, opcję rzeczywistą można wykonać przed lub po terminie wygaśnięcia kontraktu na opcję finansową. Opcje realne nie podlegają również obrotowi na rynkach, gdyż dotyczą inwestycji rzeczowych.
Przykład opcji realnych
Przykładem opcji realnych jest na przykład patent. A właściwie posiadania praw do patentu przez przedsiębiorstwo. Oznacza to, że spółka może (ale nie musi, jak to wynika z definicji) wykorzystać owy patent w swojej inwestycji w przypadku, gdy pojawią się nowe istotne zmienne dla prowadzonego przez nią projektu inwestycyjnego.
Jak ważne są opcje realne w finansach i podejmowaniu decyzji?
To jak ważne są opcje realne w finansach ukazuje fakt, iż zapewniają one realistyczny wgląd w teoretyczne działania przedsiębiorstwa, w dziedzinie prowadzonej inwestycji. Jest to uzupełnienie klasycznych metod wyceny przedsiębiorstwa (np. metoda dochodowa), które nie uwzględniają w swoich wyliczeniach opcji rzeczywistych. Spowodowane jest to między innymi tym, że nie generują one przyszłych przepływów pieniężnych.
Opcje realne wykorzystuje się w między innymi w finansach czy w biznesie:
– Zastanówmy się, jak firma może zabezpieczyć się przed wahaniami kursów walut, gdy inwestuje za granicą? Firma może wykorzystać opcję – może ograniczyć tym sposobem stratę i może zmaksymalizować zyski.
Znaczenie opcji rzeczywistych
Opcje realne zyskują coraz większe znaczenie w finansach, ponieważ zapewniają realistyczny wgląd w potencjalne przyszłe zdarzenia mające wpływ na inwestycje. W przeciwieństwie do innych metod, takich jak tradycyjne podejście oparte na wartości bieżącej netto (NPV).