Stopy procentowe, a rata kredytu – dlaczego kredyty drożeją?
Wpływ stopy procentowej na ratę kredytu hipotecznego — co warto wiedzieć?
Wpływ stóp procentowych na ratę kredytu hipotecznego. Miesięczna rata kredytu hipotecznego wyższa o 400 zł – brzmi abstrakcyjnie? Niestety, takie są realia.
Jesteś w trakcie spłacania kredytu lub planujesz zaciągnąć hipotekę w najbliższym czasie. Sprawdź dalszą część artykułu, z której dowiesz się:
- co wpływa na wzrost stóp procentowych,
- jak rosnące stopy procentowe wpływają na oprocentowanie i raty kredytów hipotecznych.
Czym są stopy procentowe?
Stopa procentowa jest w skrócie ceną kredytu bankowego. Opisuje, jaki koszt musi ponieść konsument, aby móc pożyczyć środki od banku. Wskazuje również cenę, jaką płaci bank, gdy zdecydujemy się zdeponować nasze środki.
Rolą stopy procentowej jest również ustalenie, czy w danym momencie opłaca się zaciągać kredyt. Stopa procentowa dla inwestorów jest sygnałem, czy polska waluta jest w danej chwili stabilna.
Czynniki wpływające na decyzję zmian stóp procentowych
Podczas obniżania lub podwyższania stóp procentowych, brane są pod uwagę:
- wskaźnik bezrobocia
- wskaźnik inflacji CPI i bazowej, zazwyczaj rok do roku
- wzrost gospodarczy PKB
- siła waluty
- główne założenia polityki pieniężnej na kolejny rok
Jak zmiany stóp procentowych wpływają na oprocentowanie kredytów gotówkowych i hipotecznych?
Podczas zaciągania kredytu hipotecznego, klient banku może zdecydować się na oprocentowanie stałe (niestety w Polsce możemy zabezpieczyć się na maksymalnie 5 lat, gdzie kredyt hipoteczny zazwyczaj zaciągamy 20-30 lat) oraz zmienne (jedyna opcja wzięcia kredytu hipotecznego w Polsce). Obecnie, gdy stopy procentowe rosną, najkorzystniejsze mogą okazać się kredyty na oprocentowaniu stałym, niestety są one dostępne tylko w krajach zachodnich np. w Niemczech. W przypadku, gdy Rada Polityki Pieniężnej, wchodzi w okres obniżki stopy procentowych, wtedy opłacalny wydają się kredyty z oprocentowaniem zmiennym, jednak trzeba pamiętać, że biorąc zobowiązanie długoterminowe, nie możemy przewidzieć co się stanie za 5, 10, 15 lat, przez co jesteśmy narażani na nieprzewidywalność wysokości stóp procentowych w dłuższym terminie.
Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy jest to kredyt ze zmienną, czy stałą stopą kredytową oraz jakie dodatkowe koszty musimy ponieść w związku z zawartą umową m.in. ubezpieczenie. Wybierając kredyt o zmiennym oprocentowaniu, warto na bieżąco śledzić decyzje RPP, gdyż wpływają one na wysokość naszej raty kredytowej.