System waluty złotej – Czym jest parytet złota?

System waluty złotej – Czym jest parytet złota?

System waluty złotej – Czym jest parytet złota?
4.7
(16)

Parytet złota polega na tym, że standardowej jednostce pieniądza przyporządkowano określoną ilość złota. System parytetowy polegał na tym, że w każdej chwili, osoba posiadająca banknot lub monetę, mogła ją wymienić w banku na fizyczne złoto.

Wielka Brytania była pierwszym krajem, który wprowadził tą formę pieniądza, w XVII w. Bank Anglii wprowadził stały kurs wymiany funta na złoto. Główną cechą walut opartych na parytecie złota jest stabilny kurs walutowy oraz długoterminowa stabilność cen. Stabilny kurs walutowy jest spowodowany tym, że cena waluty nie jest zależna od polityki banków centralnych, a jedynie od wartości kruszcu, co stabilizuje handel międzynarodowy. Długoterminowa stabilność cen bierze się z tą, że w gospodarce nie przybywa nowego (pustego) pieniądza, który jest przyczyną inflacji w systemie pieniądza fiducjarnego.

Porozumienie Bretton Woods

Porozumienie 44 państw w Bretton Woods w 1944r. które doprowadziło do ponownego wprowadzenia parytetu złota w najważniejszych krajach, po zawieszeniu jego funkcjonowania w 1914 roku, co było spowodowane większym zaangażowaniem państwa w gospodarkę. Powrót do tego typu systemu miał służyć większej wewnętrznej równowadze gospodarek. Niestety po jakiś czasie niektóre państwa zaczęły borykać się z deficytami budżetowymi, które były spowodowane przez małą zmienność kursów walutowych. W pewnym momencie doszło do absurdalnej sytuacji w której to złoto było notowane w dwóch różnych cenach, sytuacja ta zapoczątkowała rozpad porozumienia.

Czy wrócimy do parytetu złota?

Zwolennicy

Jest na świecie wielu zwolenników powrotu do parytetu złota, głownie są to ekspercie, którzy reprezentują szkołę Austriacką i są przeciwnikami inflacji. Głównym ich argumentem za powrotem do starego systemu jest większa stabilizacja oraz automatyzm. System ten ograniczyłby również możliwość spekulacji na rynkach walutowych oraz likwidowałby możliwość hiperinflacji.

Przeciwnicy

Negatywnie nastawieni eksperci do parytetu złota są zdania, że system ten jest za bardzo sztywny i był on przyczyną wielkiego kryzysu w 1929-1933r. Powrót do starego systemu mógłby zagrozić obecnemu ładowi świata oraz wolnemu rynkowi, który mimo wad, dobrze funkcjonuje od kilku dekad.

Moja opinia

Musimy również pamiętać o tym, że aktualnie na świecie do prac fizycznych takich jak rolnictwo potrzeba coraz mniej ludzi, ze względu na coraz lepszą i bardziej efektywną technologię. Co oznacza, że rolą pieniądza fiducjarnego jest zwiększenie  rotacji pieniądza, tak aby nie został on w rękach jednego gracza na rynku, który będzie się wstrzymywał z inwestycjami, ze względu na brak zewnętrznej motywacji jaką jest inflacja.

Źródła:

System waluty złotej

Czym jest parytet złota?

Parytet złota – historia systemu waluty złotej

https://businessinsider.com.pl/

https://www.szkolnictwo.pl/

Jak oceniasz nasz wpis?

Kliknij na gwiazdkę!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosujących: 16

Dotychczas brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Damian

    Comments are closed.