Rachunek przepływów pieniężnych co to jest? Przepływy pieniężne to…
Zaliczamy do nich operacje gospodarcze, które posiadają jedynie charakter gotówkowy (kasowy). Przepływy finansowe nie uwzględniają wyników finansowych netto w ujęciu memoriałowy. Informacje memoriałowe nie dają rzeczywistego podglądu na sytuacje finansową jednostki. W ich skład wchodzą faktury, które jeszcze nie zostały opłacone, a koszty rejestrowane różnią się od wydatków ponoszonych na ich sfinansowanie.
Do czego może nam się przydać rachunek przepływów pieniężnych?
- zdolność podmiotu do regulowania zaciągniętych zobowiązań,
- szacunkowe zapotrzebowanie na zewnętrzne finansowanie,
- powód różnicy powstałej między zyskiem a przyrostem gotówki z działalności gospodarczej,
- podsumowanie efektów kasowych działalności finansowej i inwestycyjnej.
Co to jest rachunek przepływów pieniężnych?
Rachunek przepływów pieniężnych to element sprawozdania finansowego. W skrócie jest to różnica wszystkich wpływów i wydatków (przepływy pieniężne netto), przedstawionych w sposób szczegółowy. Wartość ta jest równa środkom pieniężnym z bilansu. Sporządzony rachunek używany jest do określenia płynności finansowej firmy. Do jego sporządzenia potrzebne są nam dane z bieżącego i poprzedniego roku obrotowego.
Rachunek przepływów pieniężnych został podzielony na przepływy środków z działalności:
- Operacyjnej (podstawowej działalności) – np. sprzedaż produktów lub świadczenie usług.
- Inwestycyjnej – np. przychody z dywidend, odsetek, zbycia środków trwałych czy koszty związane z kupnem nieruchomości, środków trwałych oraz inwestycji finansowych.
- Finansowej – wpływy i wydatki firmy związane z działalnością finansową jednostki.
Kończy się na przepływie pieniężnym netto razem – suma wszystkich wcześniejszych punktów (1+2+3).
Rachunek przepływów pieniężnych muszą wykonać jednostki sporządzające skonsolidowane sprawozdanie finansowe grup kapitałowych i jednostki kontynuujące działalność, które sporządzają jednostkowe sprawozdania (np. banki). Istnieje możliwość zwolnienia z rachunku cash flow małych i mikro firm.
Podsumowanie rachunku przepływu finansowego
Rachunek przepływy pieniężnych ma nam dać podgląd na to w jakim stanie finansowym znajduje się wybrana jednostka gospodarcza. Pozwoli to zarządowi, udziałowcom oraz inwestorom (akcjonariuszom) ujrzeć rzeczywistą kondycję organizacji, co wpłynie na podejmowanie decyzji w następnych latach. Inwestorzy dzięki takiemu sprawozdaniu, mogą podjąć decyzje inwestycyjną na podstawie pełnych danych związanych ze spółką akcyjną.
Opublikuj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.