Co to jest inflacja? Dlaczego inflacja jest potrzebna, jakie są jej skutki?

Co to jest inflacja? Dlaczego inflacja jest potrzebna, jakie są jej skutki?

Inflacja
4
(4)

Inflacja, na dźwięk tego słowa można zareagować przerażeniem. Nie bez przyczyny, jednak czy powinno nas to przerażać? Zjawisko inflacji jest podstawowym procesem zachodzącym w gospodarce.  Jest to przeciętny wzrost poziomu cen, któremu często towarzyszy spadek siły nabywczej pieniądza krajowego. Innymi słowy, spada realna wartość pieniądza.

 

Jak działa inflacja?

Analizując inflację, łatwo zauważyć czym ona jest. Procesem, powodującym ciągły wzrost cen w gospodarce. Skutkuje to tym, iż za posiadaną ilość pieniędzy możemy kupić mniej dóbr wraz z upływem czasu. Jej działanie polega więc na wzroście ogólnego poziomu cen, któremu towarzyszy zmniejszenie siły nabywczej pieniądza krajowego.

 

Czy inflacja jest korzystna?

Zjawisko inflacji jest pewne. Może mieć wartość dodatnią, bądź ujemną (deflacja), lecz zawsze ten proces jest obecny w gospodarce. Natomiast czemu inflacja jest dobra? Utrzymywanie jej na kontrolowanym niskim poziomie prowadzi do rozwoju gospodarczego. Obecnie w Polsce cel inflacyjny wynosi 2,5 % z dopuszczalnymi wahaniami o 1 punkt procentowy. Taka sytuacja pozwala na stabilny rozwój, ponieważ można przewidzieć przybliżone zmiany cen, dzięki temu przygotować długoterminowe plany.

 

Inflacja i jej rodzaje

Rodzaje inflacji możemy przedstawić ze względu na tempo wzrostu cen w gospodarce. Wyróżnia się wtedy:

  • Delfację (ujemna inflacja)
  • Inflacja pełzająca (nie przekraczającą 5% rocznie)
  • Inflację umiarkowaną (na poziomie 5%-10% w skali rocznej)
  • Inflację galopującą (powyżej 20%)
  • Hiperinflację (powyżej 150%)

Pełzająca jest uznawana za korzystną dla wzrostu gospodarczego.

 

Inflacja i jej przyczyny

Gospodarka jest bytem bardzo złożonym. Analizując zjawisko inflacji ciężko wskazać jedną jej przyczynę. Zazwyczaj zwiększenie presji inflacyjnej jest sumą różnych działań. Wśród przyczyn inflacji możemy wymienić między innymi zwiększenie podaży pieniądza. Nadmierna emisja banknotów (i innych środków pieniężnych) powoduje zwiększenie ilości pieniądza na rynku. Jako że w obiegu pojawiła się więcej nominałów skutkuje to zwiększeniem cen w gospodarce. Inną popularną przyczyną jest wzrost zagregowanego (łącznego) popytu. Podstawowe mechanizmy działające w gospodarce sprawiają, że jak popyt na dane dobro lub usługę wzrasta, to cena również. Gwałtowny wzrost kosztów produkcyjnych również jest przyczyną wzrostu inflacji, poprzez ograniczenie łącznej podaży.

Jak inflacja wpływa na gospodarkę?

Wpływ inflacji na gospodarkę może mieć postać negatywna ale również pozytywną. Do negatywnych skutków zaliczyć należy redystrybucję siły nabywczej. Nazywana jest ukrytym podatkiem, gdyż klasa średnia oraz biedniejsza część społeczeństwa traci kosztem rządu, bądź instytucji mu podległym. Oprócz „dodatkowego podatku” następuje względne zmniejszenie dochodów osób, których wynagrodzenie jest nominalnie stałe. W dużym uproszczeniu, płaca jest taka sama, lecz można za nią kupić mniej dóbr.

Ponieważ realna wartość pieniądza jest mniejsza, rośnie popyt na dobra trwałe, które stają się sposobem zabezpieczenia majątku. Szczególnie w przypadku rodzaju inflacji galopującej bądź hiperinflacji, kiedy to towary bardzo szybko zyskują na wartości.

Jak oceniasz nasz wpis?

Kliknij na gwiazdkę!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosujących: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Grzegorz

Jestem współzałożycielem bloga Bullrunner i od 2019 roku tworzę treści na naszej stronie internetowej. Nasz blog koncentruje się głównie na tematach związanych z finansami i biznesem. Dzięki pasji do edukacji finansowej oraz doświadczeniu w dziedzinie prowadzenia działalności gospodarczej staramy się dostarczać czytelnikom wartościowe informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą w osiągnięciu sukcesu finansowego oraz biznesowego. Naszym celem jest inspirowanie i motywowanie naszej społeczności do podejmowania mądrych decyzji finansowych oraz rozwijania umiejętności biznesowych.

    You must be logged in to post a comment