Kontrakty terminowe co to? Do czego służą kontrakty terminowe?
Kontrakt terminowy (Futures) jest to instrument pochodny, inaczej nazywanym derywatem. Kontrakt to umowa między kupującym, a sprzedającym. Nabywca zobowiązuje się do nabycia, a sprzedający do sprzedaży w ściśle określonym czasie w przyszłości po ściśle określonej w momencie zawarcia transakcji cenie. Kurs kontraktu zależy od innego instrumentu finansowego, który jest nazywany bazowym.
Instrumentem bazowym mogą być m.in. akcje, indeksy, obligacje, waluty, stopy procentowa oraz surowce. Rozliczenia kontraktów następują za pomocą dostarczenia instrumentu bazowego (np. akcji) lub dokonania rozliczenia gotówkowego (zysk lub strata jest naliczana od razu na postawie różnicy ceny). Na kontraktach futures możemy grać na wzrosty (pozycja długa) oraz na spadki (pozycja krótka).
Kontrakty terminowe na GPW
Na naszej rodzinnej giełdzie posiadamy trochę instrumentów pochodnych. Największą popularnością w Polsce cieszą się kontrakty futures na WIG20. Dobrym przykładem może być FW20U2020, którego obroty dzienne to zazwyczaj kilkaset tysięcy złotych. Na GPW są notowane również kontrakty na pozostałe indeksy, akcje wybranych spółek oraz waluty. Polski rynek ma jeszcze sporą drogę, aby dogonić rynek finansowy krajów rozwiniętych.
Rozłożenie na czynniki pierwsze nazwy FW20U2020
F – kontrakt futures
W20 – oznacza indeks WIG20
U – miesiąc wygaśnięcia kontraktu (U oznacza wrzesień)
20 – rok wygaśnięcia 2020
20 – mnożnik *20 (możemy nazwać to dźwignią finansową 20:1)
Miesiące wygasania kontraktów na GPW
Marzec (H), Czerwiec (M), Wrzesień (U), Grudzień (Z) w tych okresach następuje rozlicznie kontraktów futures.
Mnożnik
Mnożnik pozwala nam zwiększyć dźwignię finansową na danym instrumencie. Powoduje to zwiększone zyski lub straty. Występuje wtedy ryzyko utraty całego kapitału, a w niektórych przypadkach nawet pojawienie się salda ujemnego tzw. debetu na koncie, które musimy spłacić. Nieumiejętne inwestowanie w instrumenty pochodne może doprowadzić nawet do bankructwa.
Depozyt zabezpieczający
Stworzony został po to, aby zabezpieczać transakcje. Zabezpieczenie zabezpiecza ryzyko dziennej zmiany ceny kontraktu. Wielkość depozytu ustala izba rozliczeniowa. Inwestor wpłaca depozyt zabezpieczający na rachunek w Domu Maklerskim.
Do czego możemy wykorzystać kontrakty terminowe?
Za pomocą kontraktów terminowych możemy spekulować, zabezpieczać pozycję, robić arbitraż oraz wykorzystywać je do zajmowania pozycji krótkich na akcjach.