Czym są opcje giełdowe? Co oznacza opcja call (kupna) i put (sprzedaży)?

Czym są opcje giełdowe? Co oznacza opcja call (kupna) i put (sprzedaży)?

Opcje
4.7
(12)

Opcje to instrumenty pochodne, które inaczej są nazywane derywatami. Istnieją dwa rodzaje opcji call (kupna) i put (sprzedaży). Opcja jest instrumentem, którego cena jest zależna w największym stopniu od ceny oraz zmienności instrumentu bazowego, wysokości stóp procentowych, czasu do wygaśnięcia oraz ceny wykonania opcji. Nabywca opcji otrzymuje prawo do jej wykonania w określonym czasie po z góry określonej cenie.

Natomiast wystawca opcji ma obowiązek kupić lub sprzedać dane dobro jeśli nabywca zdecyduje wykonać swoje prawo do wykonania opcji. W rzeczywistych warunkach opcja zostaje zrealizowana jeśli proponowana cena jest lepsza niż oferowana na rynku we wskazanym czasie.

Jak są rozliczane opcje?

Opcje mogą być rozliczane rzeczywiście i nierzeczywiście. Częściej stosowane jest rozliczenie nierzeczywiste, z takim rozliczeniem mamy do czynienia na polskiej giełdzie GPW. Rozliczenie rzeczywiste polega na dostarczeniu danego dobra lub instrumentu. Natomiast rozliczenie nierzeczywiste polega na wypłaceniu różnicy w cenie.

 

Czym jest premia opcyjna?

Premia opcyjna to cena, którą nabywca musi zapłacić za prawo do nabycia opcji. Wartość premia zależy od wielu czynników takich jak cena, czas, zmienność oraz stopy procentowe. Określenie wartości jest trudne, przez co istnieje wiele modeli do jej oszacowania.

 

Jakie pozycje możemy zajmować za pomocą opcji?

Opcje dają nam możliwość zarabiania na wzrostach oraz na spadkach kursu instrumentu bazowego. Możliwości jakie posiadamy przy opcjach to: kupno lub sprzedaż opcji call (długiej) oraz kupno lub sprzedaż opcji put (krótkiej).

 

Podsumowanie

Opcje są bardzo złożonym instrumentem pochodnym na który wpływa bardzo dużo czynników. Instrument ten powinien nas zainteresować po wnikliwym poznaniu rynku akcji oraz kontraktów terminowych. Opcje na GPW to instrumenty z dźwignią 10:1, co czyni je instrumentem o wysokim ryzyku utraty całości zainwestowanych środków. Pamiętaj, że kupując opcje narażasz się na utratę całego kapitału, a w momencie sprzedaży opcji możesz stracić więcej niż 100% swojego zainwestowanego kapitału.

Jak oceniasz nasz wpis?

Kliknij na gwiazdkę!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosujących: 12

Dotychczas brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Damian

    You must be logged in to post a comment