Ryzyko rynkowe – zagrożenie dla inwestycji czy okazja?

Ryzyko rynkowe – zagrożenie dla inwestycji czy okazja?

Ryzyko rynkowe – zagrożenie dla inwestycji czy okazja?
5
(1)

Inwestorzy i zarządzający funduszami często stają przed wyzwaniem zrównoważenia potrzeby zarówno wysokich zysków, jak i niskiego ryzyka. Dwa rodzaje ryzyka, z którymi stykają się inwestorzy to ryzyko systematyczne i ryzyko niesystematyczne.

 

Ryzyko rynkowe

 

Ryzyko rynkowe różni się od ryzyka indywidualnego przedsiębiorstwa. Dzieje się tak dlatego, że firma może mieć określony i mierzalny poziom ryzyka. Natomiast rynek jako całość ma nieodłączne, niemierzalne ryzyko. Ryzyko rynkowe to ryzyko straty finansowej, które powstaje w przypadku zmiany kursu akcji spółki. Może to wynikać ze zmian stóp procentowych, kursów walutowych lub podaży i popytu. Rynki ciągle się zmieniają i dostosowują. Dzisiejsze zachowanie rynku niekoniecznie będzie takie samo jutro. Celem każdego inwestora jest maksymalizacja zwrotu przy jednoczesnym zmniejszeniu ogólnego ryzyka. Oznacza to uwzględnienie niektórych ryzykownych aktywów, ale nie za dużo, aby nie stracili wszystkich swoich pieniędzy, jeśli jeden zasób spadnie za bardzo. Na rynku istnieją dwa rodzaje ryzyka – systematyczne i niesystematyczne.

 

Ryzyko systematyczne

Ryzyko systematyczne, nazywa się również ryzykiem rynkowym, jest rodzajem ryzyka, na jakie napotykają inwestorzy, inwestując w fundusz indeksowy lub ETF (Exchange Traded Fund). Ten rodzaj ryzyka (ryzyko systematyczne) jest powodowane przez czynniki, które wpływają jednocześnie na wszystkie firmy w gospodarce. Wśród nich są takie czynniki jak zmiany stóp procentowych, inflacja, zmiany kursów walutowych. Najbardziej brutalnym przejawem ryzyka systematycznego są kryzysy giełdowe. Podczas których akcje tracą na wartości większość tego co zyskały czasem przez lata wzrostów.

 

Ryzyko niesystematyczne

Ryzyko niesystematyczne nazywane jest również ryzykiem specyficznym lub niesystematycznym. Jest to rodzaj ryzyka rynkowego, który jest powodowany czynnikami innymi niż wahania koniunktury na całym rynku. Ryzykiem niesystematycznym mogą być klęski żywiołowe, procesy sądowe lub zmiany popytu na produkt firmy. Ryzyka niesystematyczne mają unikalny wpływ na każdą firmę i nie mogą być zdywersyfikowane poprzez inwestowanie w fundusz indeksowy lub ETF (Exchange Traded Fund). przyczyny występowania tego zjawiska są powodowane przez takie czynniki jak: niespodziewanie niskie zyski, procesy sądowe z którymi boryka się dane przedsiębiorstwo, skandale, w które spółka jest zamieszana, przestarzała technologia czy przez strajki pracownicze.

 

Znaczenie ryzyka rynkowego dla inwestora

Inwestowanie na rynku wiązać się może z powiększaniem własnego majątku, ochroną kapitału przed inflacją, czy chociażby zmniejszeniu jej skutków poprzez osłabienie jej oddziaływania na oszczędności. Należy jednak pamiętać o ryzyku rynkowym. Część tego ryzyka można przewidzieć z większym prawdopodobieństwem (ryzyko systematyczne). Część natomiast jest bardzo trudna do wyliczenia, wręcz czasem niemożliwa – mowa tu o ryzyku niesystematycznym.

Dołącz do newslettera – aby dostawać powiadomienia o nowych wpisach!

Jak oceniasz nasz wpis?

Kliknij na gwiazdkę!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosujących: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Grzegorz

Jestem współzałożycielem bloga Bullrunner i od 2019 roku tworzę treści na naszej stronie internetowej. Nasz blog koncentruje się głównie na tematach związanych z finansami i biznesem. Dzięki pasji do edukacji finansowej oraz doświadczeniu w dziedzinie prowadzenia działalności gospodarczej staramy się dostarczać czytelnikom wartościowe informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą w osiągnięciu sukcesu finansowego oraz biznesowego. Naszym celem jest inspirowanie i motywowanie naszej społeczności do podejmowania mądrych decyzji finansowych oraz rozwijania umiejętności biznesowych.

    Comments are closed.