Kim jest makler i jak można nim zostać

Kim jest makler i jak można nim zostać

Jak można zostać maklerem i kim jest makler.
4.8
(9)

Poniższy artykuł odpowie na pytanie kim jest makler oraz przybliży, jak można nim zostać.

Makler co to za zawód

Na rynku pracy istnieje cała masa różnych profesji. Jednym z takich zawodów jest Makler. Zawód maklera kojarzony jest z giełdą papierów wartościowych i rynkami transakcyjnymi. Nie jest to jednak pełna istota tego stanowiska. Zawód maklera utożsamiany jest z prestiżem i wysokimi zarobkami, ale czy to jest prawda? Przyjrzyjmy się temu w kolejnych akapitach.

 

Makler kto to?

Makler jest to osoba wyspecjalizowana w zawieraniu transakcji kupna i sprzedaży w imieniu klientów. Najczęściej mówiąc o maklerze mamy na myśli maklera zajmującego się transakcjami handlowymi na giełdzie papierów wartościowych. Warto wspomnieć że maklerzy zajmują się również ubezpieczeniami oraz transportem morskim. Więc jeśli ktoś was zapyta kto to makler morski bądź frachtujący to już wiecie, co odpowiedzieć. Jest odpowiedzialny za transport drogą wodną. Zadajmy sobie pytanie: po co nam makler? Co robi Makler? Otóż maklerzy dbają o finanse innych osób, poprzez inwestowanie ich funduszy i zawieranie transakcji handlowych w imieniu klientów. Czy makler może grać na giełdzie? Oczywiście, że tak. Częścią pracy maklerskiej jest aktywność na rynkach finansowych. Naturalnie, jeśli mówimy o maklerze giełdowym.

 

Makler jak zostać?

Przechodzimy do bardzo ważnej kwestii, jak zostać maklerem. W tym miejscu chciałbym poświęcić chwilę na rozróżnienie dwóch pojęć, które często są używane synonimicznie a jednak nie opisują tego samego. Mam na myśli określenia Makler i Broker. Jeśli chodzi o podobieństwa pomiędzy tymi zawodami, to jest ich naprawdę sporo, ale znaczącą różnicą pomiędzy maklerem a brokerem jest licencja. Maklerem nie można zostać bez licencji, którą zdobywa się po zdanym egzaminie.

Koszt takiego egzaminu to 500zł za każdą próbę i 150zł za egzamin uzupełniający. Test ten znany jest z niskiej zdawalności (około 10%) co świadczy o trudnym zaliczeniu. Natomiast osoby, które posiadają tą licencje, musiały się wykazać sporą wiedzą na temat rynków i mechanizmów na nich zachodzących, co może czynić te osoby godnymi zaufania w sprawie naszych finansów. Broker natomiast nie musi posiadać licencji. Aby zostać maklerem, oprócz licencji kandydaci muszą posiadać min. wykształcenie średnie, choć preferowane jest wykształcenie wyższe na kierunkach związanych z finansami i ekonomią, kandydaci powinni również znać język obcy i nie być karani.

 

Jak i ile zarabia makler?

Jeśli interesuje Cię jak zarabiają maklerzy i ile wynoszą ich zarobki to razem znajdziemy odpowiedź na to pytanie. Na wstępie należy zaznaczyć, że zarobki maklerskie nie są stałe. Na wysokość wynagrodzenia wpływa kilka czynników. Wyróżnić możemy takie zmienne jak staż pracy, wielkość firmy, wykształcenie a nawet województwo czy renoma konkretnego maklera. Według serwisu wynagrodzenia.pl, 50% maklerów otrzymuje wynagrodzenie od swoich usług w wysokości od 5 840 zł do 10 610 zł. Mediana zarobków natomiast to 7 150 zł. Oznacza to, że miesięczne zarobki około 25% maklerów w Polsce są wyższe niż 10 610 zł.

 

Maklerskie wady i zalety

Wady zawodu maklera to przede wszystkim praca w warunkach stresujących oraz ogromna odpowiedzialność, która spoczywa na barkach osób wykonujących tę profesję. Osoby decydujące się na podjęcie pracy w tej branży muszą się liczyć z pracą pod presją czasu i baczną obserwacją ze strony klientów. Dlatego też maklerzy muszą umieć podejmować trudne decyzje w mało komfortowych warunkach. Zaletą zawodu maklerskiego jest na pewno duży potencjał zarobkowy. Osoby trudniące się tą profesją cieszą się również prestiżem i uznaniem, nic zresztą dziwnego, biorąc pod uwagę to jak trudno jest zostać jednym z maklerów.

 

Makler czy doradca inwestycyjny

Zarówno aby zostać maklerem jak i doradcą inwestycyjnym należy zdać egzamin. Nie jest to jednak ten sam test, gdyż makler a doradca inwestycyjny to dwie różne profesje. Makler odpowiada za wykonywanie transakcji finansowych w imieniu klientów albo rachunku własnego domu maklerskiego natomiast doradca zarządza operacjami i działaniami finansowymi na zlecenie klienta. Egzamin na doradcę inwestycyjnego jest trzyetapowy i zawiera w sobie wiedzę z dziedzin prawnych, ekonomicznych oraz matematycznych. Aby makler mógł świadczyć usługi z zakresu doradztwa inwestycyjnego, musi zdać dodatkowy egzamin.

 

 

 

Drogi Czytelniku, chciałbyś uczestniczyć w rozmowie z nami bądź z innymi czytelnikami na bieżące tematy gospodarcze? Odwiedź naszą stronę i grupę na Facebooku, gdzie będziesz mógł zadawać pytania, na które z przyjemnością odpowiemy. Kliknij w link poniżej. 

https://www.facebook.com/bullrunner.official/

 

Źródła:

https://wynagrodzenia.pl/…
https://poradnikpracownika.pl/…
https://zarobki.pracuj.pl/..
https://www.praca.pl/…
https://www.najlepszybroker.pl/…

4.9/5 - (12 votes)

Jak oceniasz nasz wpis?

Kliknij na gwiazdkę!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosujących: 9

Dotychczas brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.

Grzegorz

    You must be logged in to post a comment